Czym jest Go?

Najstarsza, z bardzo prostymi zasadami, ale najtrudniejsza gra planszowa świata.

W Go jedną partię rozgrywa dwóch zawodników. Jeden gracz otrzymuje czarne kamienie, drugi białe. Na pustej planszy gracze stawiają na przemian po jednym kamieniu na przecięciach.

Zobacz (rys. 1)

Picture1rys. 1

Celem gry jest otoczenie więcej wolnych przecięć, niż przeciwnik. Każde otoczone wolne przecięcie przez jednego gracza daje punkt terytorium.

Np. Teraz (rys. 2) czarny otoczył 9 wolnych przecięć czyli 9 punktów terytorium, a biały 8 wolnych przecięć czyli 8 punktów.

Picture2rys. 2

Jeżeli zaś otoczy się swoimi kamieniami ze wszystkich stron (tam, gdzie dochodzą linie) kamień przeciwnika, wtedy ten kamień zostaje zbity (zdejmuje się go z planszy) i za każdy taki zbity kamień też się dostaje jeden punkt (rys. 3).

Picture3rys. 3

Tak powinna teraz wyglądać sytuacja na planszy po zdjęciu zbitego kamienia (rys. 4).

Picture4rys. 4

Żeby otoczyć 1 biały kamień na środku planszy potrzeba 4 czarnych kamieni, na brzegach 3, a w rogach 2 (rys. 5).

Picture5rys. 5

Wygląd planszy po zdjęciu zbitych kamieni (rys. 6).

Picture6rys. 6

Można zbijać również więcej niż 1 kamień (rys. 7).

Picture7rys. 7

Picture8rys. 8

Zawodnik, który zdobędzie razem więcej punktów wygrywa.

Ale… istnieje coś takiego jak komi. Wynosi ono 6,5 punktu. Dlatego, że czarny gra jako pierwszy, ma pewną przewagę. Żeby tą przewagę próbować wyrównać biały dostaje dodatkowo 6,5 punktu od czarnego gratis. Więc suma punktów czarnego, to otoczone terytorium i zbite kamienie. A suma punktów białego, to otoczone terytorium, zbite kamienie i 6,5 punktu komi.

UWAGA! Przez to, że komi wynosi 6,5 punktu, a na planszy najmniejszą jednostką jest jeden punkt, w Go nigdy nie ma remisu.

Żeby wyjaśnić zasady, przyjąłem planszę 9×9 (która jest idealna dla początkujących). Na turniejach gra się na planszy 19×19 (rys. 9).

rys. 1rys. 9